משחק.... פשוט?

מה עבודה קשה? את משחקת כל היום! 

כמה פעמים שמעת את המשפט הזה? נכון שמשחק הוא – משחק. אבל.. עצרתם רגע כדי להסתכל מה באמת קורה שם במשחק? במשחק “פשוט” ניתן לראות את כל יכולות הבסיס של הילד מולנו. מהפן המוטורי – של אחיזה, יציבה, ויסות ותנועה דרך יכולות קוגנטיביות של חשיבה, גמישות מחשבתית, אימפולסיביות, יצירתיות ורכישת אסטרטגיות ועד המיומנויות החברתיות של התמודדות עם קושי, יחס לחברים, תורות והתייחסות לאחר. 

המשחק מאפשר לילד להתנסות, לחקור וללמוד בדרך הטבעית והנכונה ביותר. לא סתם אומרים שלמידה דרך התנסות היא הדרך הטובה ביותר לרכוש ידע ומיומנויות חדשות. כיום לילדים סביבנו יש מעט מידי זמן משחק. חשוב לעודד ילדים להשתתף במגוון סוגי משחקים ממשחק מוטורי בחוץ, משחקים מובנים בעלי כללים ותורות ומשחק חופשי במרחב של בנייה והרכבה או דמיון ומשחקיות. 

חשבתם על זה פעם? 

המשחק מתחיל כבר מגיל צעיר מאוד. או לפני היכולת של הילד להפעיל חפצים סביבו אנו “משחקים” איתו. כל משחק מלמד את הילד משהו על הסביבה שלו ועל עצמו. משחק “קוקו” ראשוני מלמד על קביעות אובייקט, קשר ורצף, התבוננות במובייל מעל מיטת התינוק מעודדת מעקב עיניים, וניסיון לגעת בחלקי המובייל מעודדים תנועה, ויסות וסיבה ותוצאה. 

שקופית קודמת
שקופית הבאה
לחץ כאן
שקופית קודמת
שקופית הבאה
שקופית קודמת
שקופית הבאה

לאחרונה הדרכתי סטודנטית כשבסוף ההכשרה היא אמרה דבר שמאוד ריגש אותי. היא אמרה שאחד הדברים המשמעותיים שלמדה היה – לשחק! אתם בטח שואלים את עצמכם… אבל כולנו משחקים כבר מגיל צעיר… אז למה הכוונה? הכוונה היא כמה אפשר ללמוד מפשוט – לשחק! וכמה קשה זה לטפל דרך משחק. כי כאנשי מקצוע כשאנחנו משחקים, אנחנו לא רק משחקים, אנחנו שמים לב לכל תנועה וכל מילה של הילד מולנו. אני לא נשאר במשחק, אלא אני משתמש במשחק כדי ללמד, לחזק ולשפר את היכולות של הילד מולי. 

אז עכשיו נסו אתם…. מה תוכלו ללמוד וללמד מפשוט לשחק עם הילד שלכם?

ממני, אדרת                  

דילוג לתוכן