לבוש והפשטה

מוכר לכם? סדר היום שלנו עמוס והתארגנות והכנה לוקחים הרבה זמן... ככל שהילד יותר עצמאי בהתנהלותו כך הלחץ והדרישות מצדנו יורדים. והשאלה היא מה הילדים שלנו באמת יכולים לעשות? מה אני יכול לדרוש מהילד שלי? מה מצופה מילד בכל גיל מבחינת פעילויות יומיומיות. 

האם הילד שלי יכול להתלבש לבד? להכין לעצמו כריך?  או אולי לסדר את החדר לבד? 

כל ילד הוא שונה… ובהתאם לכך החוזקות והיכולות שלו. אבל כדי לעודד עצמאות, בטחון עצמי והצלחה אנחנו צריכים לתת הזדמנות. 


יש נורמות לבוש ולפיהם ניתן לעודד ילדים לעצמאות ולהתנסות ע"פ עיקרון ה Just Right Challenge. כלומר, אתגר שהוא בר השגה, לא מעבר ליכולות הילד. בהתאם לכך לא נבקש מילד בן שנתיים לשים לבד חולצה אך לעומת זאת כן נדחוף ילד בן 4 להתנסות בכך מכיוון שאנו יודעים שמבחינה התפתחותית הוא מוכן ויכול לרכוש מיומנויות שיאפשרו זאת.

 

תהליך הלבוש והפשטה מגיל ינקות הוא תהליך אינטימי, המלווה בהמון תחושה, דרישות מוטוריות ודרישות קוגנטיביות. תחושות כמו סוג הבגד, מגע ההורה, שינויי טמפרטורה, מיומנויות מוטוריות כגון הפעלת כח, שיווי משקל ומיומנויות ידניות כמו גם קשב, תכנון, פתרון בעיות ועוד…. 
לפעמים אנו לא מודעים לכמות המיומנויות הנדרשות בכדי לבצע משימה שנראית לנו פשוטה. לכן היא נבנית לאט לאט. 
כשילד אינו מצליח לבצע את הפעילות תסתכלו על המרכיבים רגע – מה מונע ממנו להצליח? האם הוא מתקשה לאחוז בבגד? אולי הבגד לא נעים לו? אולי מלחיצה אותו המחשבה שכשהוא שם חולצה הוא אינו יכול לראות סביבו? או בכלל הוא לא מצליח לעמוד על רגל אחת ולכן לשים מכנסיים נראית כמו משימה קשה! או שאולי – הוא פשוט נהנה מהיחס האישי ולכן מתעקש על זמן ביחד גם אם הוא יוצר אצלך תחושה פחות נעימה… 
לא משנה מה הסיבה ישנן ציפיות לפי גיל שאם אנו רואים שהילד לא מצליח כדאי לברר לעומק מה מונע זאת ממנו. בשביל כך ניתן להיעזר באנשי מקצוע שונים. 
אבל כהתחלה הנה רצף ההתפתחות של לבוש והפשטה על פי גילאים. 

אצל תינוקות זו הזדמנות מעולה גם להעלות מודעות גוף והכרות עם שמות חלקי הגוף השונים ובכך להעשיר את השפה שלהם וגם את ההכרות שלהם עם גופם במרחב.

ככל שהילד גדל זו הזדמנות לאפשר בחירה והשתתפות פעילה (לעודד תחושת מסוגלות ובטחון עצמי, לדוג’ להציע לו 2 אפשרויות ולשאול – איזה חולצה אתה בוחר? או להדריך אותו מילולית בכדי שיעזור בזמן הלבוש והפשטה)

למדו את הילד אסטרטגיות כגון הציור על התחתונים צריך להיות מקדימה או התווית של החולצה תמיד תהייה מאחור וכו’
מזל טוב!
הילד שלכם יכול להתלבש לבד! 
יכול להיות שייקח לו קצת יותר זמן ממה שאתם רוצים אבל הוא יצליח.
 
*שרוכים זה תלוי כמה סבלנות יש לכם ללמד ולתת להם לתרגל….

מכיוון שתרגול מיומנויות אלו הרבה פעמים הוא תלויי זמן ולחץ תמיד אני אומרת – התחילו בזמנים בהם אתם יכולים להרשות לעצמכם לקחת את הזמן. לדוגמא – בערב לפני המקלחת או בשבת בבוקר. כך הילד יוכל להתנסות באווירה נעימה ולהרגיש הצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *