מעבדות ל... עצמאות!

בחודש ניסן אנחנו יוצאים מעבדות לחרות. אנחנו נהיים חופשיים. וכחלק מהחופש הזה אנחנו צריכים ללמוד לדאוג לצרכים שלנו ולעמוד על שלנו – להיות עצמאיים! 

כתינוקות אנחנו מתחילים את החיים בתור חסרי יכולת. אנו תלויים במבוגר לכל דבר ואיננו עצמאיים כלל. עם הזמן, אנו לומדים שלרצונות ולמעשים שלנו יש משמעות. אנחנו לומדים שאנו בעלי יכולת לבצע, לשנות ולהשפיע ומתוך כך מגיע הרצון לעצמאות.

 

עכשיו מצד אחד אנחנו רוצים שהילד יהיה עצמאי ויעשה דברים בעצמו! אך מצד שני…….. זה לוקח המון זמן! וזה מלכלך! ולרוב זה לא נעשה בצורה הטובה ביותר (לדעתנו…) 

אז איך נמצא את האיזון בין לאפשר לילד להיות עצמאי ולהרגיש בעל שליטה לבין עזרה ותמיכה שלנו?

כשהילד מצליח לעזור ולהשתתף בפעילויות פשוטות יומיומיות כגון אכילה, לבוש, הפשטה ומקלחת, תחושת המסוגלות שלו עולה וכך גם המוטיבציה לפעול. אצל רוב הילדים ישנו דחף פנימי להשתתף בפעולות אלו באופן אקטיבי אך, לא תמיד. לכן, אנו צריכים לשים לב שאנו מעודדים, נותנים אפשרות ומתאימים את הדרישה כך שהילד יחווה הצלחה בהתאם ליכולתו.

2 כללי מפתח לעידוד לעצמאות:

אנחנו רוצים לאפשר לילד ניסוי וטעייה ללמוד איך, כמה ולמה בעצמו

(מה שבהמשך יפתח אצלו גם סקרנות ופתרון בעיות בתחומים אחרים).

ולכן – כשהילד נתקל בקושי תנו לרגע לחוות אותו לבד. אם מתקשה, לאחר מכן ניתן לתווך לו במילים פשוטות או עזרו לו במידת הצורך תוך עידוד (לדוגמא בלבישת חולצה: “הנה אתה מצליח, עוד קצת! תכניס את היד לחור פה.. יופי..” בזמן שאתם אוחזים בשרוול ועוזרים לו להכניס את היד בעדינות שירגיש שהוא ביצע את הפעולה) תנו לילד להרגיש תחושת הצלחה שתוכל לדרבן אותו לנסות שוב בהמשך.

הזמן שלכם

ובגלל זה דווקא עכשיו בתקופת “חופש” זה זמן מעולה לתרגול. בתור מרפאה בעיסוק אך גם כאמא אני מבינה את הקושי לתת לילד את הזמן שלו כשצריכים לצאת, לחוצים בזמן, תינוק בוכה וכו’. לכן תתחילו בזמנים שאין לכם לחץ. תבחרו משימה אחת ביום ולכו על זה. ברגע שהילד\ה יתרגלו לרעיון זה כבר ירוץ ותוכלו לשלב את זה בסדר היום.

הזמן שלהם

קחו זמן ביום שיש לילד כח, שהוא לא עייף\רעב ויהיה מתוסכל במהירות. אל תתנו להם להגיע למצב של ויתור.

הנה כמה טיפים לעידוד עצמאות אצל קטנטנים:

אהבתם? למדתם? החכמתם? ספרו לי! מחכה לשמוע מכם.. המון בהצלחה!!!
חופשה נעימה וחג חירות שמח!

אדרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *